INC Group “Türkiye’nin yüzakı oluyor”
Ağustos 15, 2017

Makarna Efsanesi Türkiye’de

İtalyan taze makarna efsanesi artık Türkiye’de

Pasta Giulietta, uzun yıllardır İtalyan kültürü ile yoğunlaşmış ve yetişmiş bir ekibin kurduğu çok özel bir marka. Herkesin bildiği gibi İtalya dünyanın makarna konusundaki en önemli ülkesi ve dünyanın en büyük üreticisi konumundalar. Pasta Giulietta, adını William Shakespeare’in dünyaca ünlü Romeo&Juliet hikayesinden alan bir marka. İtalya’da çok özel olarak hazırlanan reçetelerle üretilen, yenilikçi , lezzetli ve besleyici özellikleriyle artık Türkiye’de yerini alacak bu marka, İzmir’de kurduğu tesislerle Türkiye’nin de ihracat için önemli bir oyuncusu olacak gibi görünüyor.

Tesisin üretim sorumlusu ve gıda mühendisi Tuğçe Işıldak, çalışma prensibi olarak 2 konuya dikkat ettiklerini şöyle özetledi:

“Bizim en önemli özelliğimiz ‘taze’ makarna yapmamızdır. Dolguların tamamı ‘taze sebzelerden’ bizim tarafımızdan, kendi tesislerimizde hazırlanmaktadır. Kullandığımız et ve peynir ise tamamen İtalyan reçetelerine ve kalitesine uygun. Hatta bizim için özel olarak hazırlanan ürünlerden üretilmektedir. Amacımız ülkemizde makarnanın doğru şekilde üretilip, tüketildiğinde nasıl sağlıklı ve besleyici bir ürün olduğunu Türk tüketicisine doğru şekilde anlatmak. İtalya’da yıllık makarna tüketimi yaklaşık 30 kg. ancak ülkemizde sadece 6 kg. Biz halkımızın bu ürünü tüketirken keyif almasını, farklı lezzetlerle birlikte mutlu olmasını istiyoruz. Bu sebeple Türkiye’de üretime karar verdik. Modern tüm ekipmana sahibiz. Dünya standartlarına uygun bir üretim ve girdi kontrol prosedürümüz mevcut. Çok kısa sürede ürünümüzün tadına bakan tüm tüketicilerin farkımızı onaylayacaklarından eminiz. Genç ve dinamik bir organizasyon ile bu işe kendi ülkemizde başlamak çok heyecan verici. Dünyada İtalian Food Art/İtalyan yemek sanatı denen akımın Türkiye’deki ayağı olmak ve kendi hammaddelerimizi kullanarak bu sanatı Türk malı olarak dünya ile buluşturmak, bizi son derece heyecanlandırıyor. Firmanın öncelikli pazarı GCC ülkeleri dediğimiz Arap Yarımada’sındaki bölge olarak belirlendi. Özellikle balkabaklı, patlıcanlı, mantarlı ve deniz mahsullü ürünlerinin bu bölgede çok tercih edildiğini biliyoruz. Bölgedeki büyük zincir marketler için dolgulu ürünler üretmeye hazırlanan İzmir’deki bu yeni tesis, Nisan ayı sonu itibariyle çalışmaya başlamıştır. Tesis tamamen özel taleplerin ve özel dolguların yapılması için tüketicilere ve Türkiye’deki perakendecilere esneklik sağlayacak şekilde tasarlandı. Yani tüm makarna çeşitleri, istenirse 250 gr’dan 5 k kg’lık ambalajlarda üretilebilir şekilde planlanmaktadır. Ayrıca tüm ürünler ister taze olarak (+4 derecede dolapta satılacak şekilde) , ister donuk olarak (-18 derecede) satılacak şekilde üretilebilir. Dolayısıyla Pasta Giulietta tesislerindeki bu esneklik iç pazarda özellikle EDT/Horeca kanalındaki satış noktaları için çok büyük rahatlık sağlayacaktır.”

Ürünlerin satışı, Türkiye’nin yeni dağıtım şirketi G&M Food Service tarafından üstleniliyor. Şirketin satış ekibi adına bilgi aldığımız Satış Direktörü Harun Aydın, ilk yıl için Ege sahillerinde bir çok Pasta Gıulıetta tüketim noktası yaratmayı ve tüketiciyi bu lezzetle buluşturmayı hedeflediklerini anlattı. Tüm pazarlama çalışmalarının Parma ve İstanbul’daki ofislerinde hazırlandığını ve Mayıs ayı itibariyle öncelikle G&M Food Service müşterileri ve bayileri üzerinden sahada olacaklarını belirtti. Bu ürünleri menüsüne alan restoran/kafe/otel ve benzeri tüm işletmeler için özel menü çalışmaları yapmayı planlayan şirketin satış ekibi şu ana kadar yapılan tüm tat testlerinden büyük başarı ile çıktıklarını ve çok heyecanlı olduklarını ifade ediyor.

Ülkemize bu önemli tesisi ve projeyi getiren grubun İş Geliştirme Direktörü Veli Görkem İnceoğlu, projenin ihracata yapacağı katkının da altını çizdi. Görkem İnceoğlu, Türkiye’deki tüketimin 6 kg seviyesinde olmasının en önemli sebebinin Türk kültüründe makarnanın ana değil, tamamlayıcı yemek olmasından kaynaklanmakta olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Bizim en önemli hedefimiz çok üretim yapmak değil, kaliteli ürünle Türk ve dünya tüketicisini tanıştırmak. Dünyanın en büyük üreticisi İtalya ve makarna deyince akla gelen ilk ülke. Halbuki ihracatta çeşitli engeller yaratılmasa Türk üreticileri dünyanın en büyük ihracatçısı olabilir. Ülkemizde 1.2 milyon tondan fazla üretim kapasitesi mevcut. Bizim Pasta Giulietta olarak hedefimiz çok net: Kaliteli tarif, yüksek teknoloji ve Türk hammaddesini birleştirerek büyümek istiyoruz. Grubumuzun sorumluluğu ise, bugünden daha iyi bir yarın oluşturmak için dünya üzerinde ürünlerimizi satan her noktada çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürekli iyileştirme sağlamaktır. Bu doğrultuda çevreyi korumaya odaklanan, topluma ve insan sağlığına fayda sağlayan faaliyetler yoluyla Pasta Giulietta’yı gerçekten sürdürülebilir bir şirket haline getirmek vizyonumuzun temel çatısını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda grubumuzun 20 yıldan fazla süren tecrübesi ışığımızdır.”

Comments are closed.