“Pasta Giulietta’yı tüketiciler çok sevecek”

INC Group “Türkiye’nin yüzakı oluyor”
Ağustos 15, 2017
deneme
Şubat 27, 2019

“Pasta Giulietta’yı tüketiciler çok sevecek”

INC GROUP, TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA AÇILIYOR

INC Group, gıda sektöründe Türkiye’nin yüzakı oluyor.

İtalyan tarzı taze makarna dünyanın her ülkesinde sevilerek tüketilen bir ürün. İtalya'da oluşturulan ve ülkemizde üretime geçen Pasta Giulietta markası ile INC Group çok önemli bir projeye imza attı.

INC Group, tamamen doğal bir üretim tekniği ile ülkemizin taze sebzelerini İtalyan tarzı Ravıolı ve Tortellını makarnaları ile birleştirdi. Ürünlerin içeriği "makarna tüketimi" denildiğinde hiç akla gelmeyecek tatlara sahip. Örneği balkabaklı, enginarlı ve patlıcanlı gibi birçok sebze ürünün içinde tamamen taze olarak kullanılıyor. Firma bu inovatif girişimin akabinde yapılan tüm testlerden son derece başarılı netice almış ve şu anda İngiltere, İskoçya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin önde gelen perakendecilerine üretim yapıyor.

Türk pazarında bu konseptin tanıtılması için bir perakende zinciri ile özel bir çalışma başlatılmış. Ürünler rafta taze olarak satılacak, aynı şekilde evinde saklamak isteyen tüketiciler içinde aynı zincirde donuk olarak ta satılacak.

INC Gruop CEO 'su Gökhan Inceoglu, tüm üretim ve kalite sertifikalarına sahip olduklarını belirtti. İnceoğlu ile bu konsepti geliştirirken Türkiye'deki makarna tüketimi ile İtalya'daki tüketimin miktarlarını değil ama sebebini konuştuk. Bu konuda Gökhan İnceoğlu İtalyan mutfağının neden dünyada bu kadar değerli olduğunu izah ederek başladı. İnceoğlu, "Elbette İtalyan mutfağı ve Türk mutfağı arasında büyük farklar var. Bizim kültürümüzde herşey var ve son derece lezzetli bir mutfağımız var ama malesef Türk yemeği denince dünyada tek bilinen yemek döner. Ama İtalyanlar pizza ve makarna gibi son derece basit iki ürünü son derece iyi pazarlamış ve dünya yemeği haline getirmiş. Büyük şehirlerde, şık İtalyan restorantlarında basitce soslanmış el yapımı bir makarna için 25-30 Euro ödemeniz çok standart. Biz makarnanın bu İtalyan özelliği ile Türk mutfağının taze sebze gücünü birleştirdik. Ve sadece domak için değil, sağlıklı beslenmek için bir konsept geliştirdik. Bizim ürünümüzü her yaştan insanlar, sağlıklı bir tarzda tüketiyorlar. Yani Akdeniz tipi beslenmeyi kabul etmiş

herkes bu ürünü sağlıklı bir gelişim için rahatlıkla tüketebilecek. Çünkü ürünümüz tamamen taze olarak üretiliyor ve taze yumurta ile haşlama dışında hiç bir işlem görmemiş taze sebze katkısı ile tüketiciye sunuluyor. Asla enginar yemeyen bir çocuk makarnanın içinde bu ürünü rahatlıkla tüketiyor. Bu anneler için çok önemli bir malzeme" dedi.

Pasta Giulietta bu konsepti ile Türkiye'de 2 yolla tüketiciye ulaşacak. Öncelikle birçok restorantın menüsünde görebileceksiniz, bunun için EDT kanalına hizmet veren bir bayilik sistemi ile yaygın dağılıma ulaşılacak. Diğer kanal ise perakendecilerimiz ile tüketiciye ulaşmak. Grup bu konuda "yaygın dağılım" yerine "uygun noktadan satış" prensibini benimsemiş. Bu sebeple satış noktasında 250 gr. lık ürünler 3 hafta raf ömrü ile tüketiciye sunulacak. Bu porsiyonlama 2 kişilik bir aile için son derece besleyici bir akşam yemeği olarak hesaplanmış. Ayrıca yine aynı noktalarda ürünü donuk olarak alabilecek ve evin dolabında 18 ay süreyle saklayabilecek.

Firma ürünün Türkiye genel dağıtımı için G&M Food Servıce şirketini kullanıyor. İzmir merkezli bu EDT dağıtım şirketi Türkiye genelinde bayilik çalışmaları ile dağıtım işlerini organize etmek üzere çalışmaya başlamış.

Comments are closed.